Results

 

2018 FINALS
[1] Nour El Sherbini (Egy) 3-1 [2] Raneem El Welily (Egy) 11-5, 9-11, 11-8, 11-5 (41m)
[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 3-1 [2] Ali Farag (Egy) 9-11, 11-3, 11-9, 11-8 (52m)

SEMI-FINALS
[1] Nour El Sherbini (Egy) 2-1 [6] Camille Serme (Fra) 11-7, 9-11, 11-8 (39m)
[2] Raneem El Welily (Egy) 2-0 [3] Nour El Tayeb (Egy) 11-7, 11-9 (19m)

[2] Ali Farag (Egy) 2-0 [8] Nick Matthew (Eng) 11-5, 11-7 (23m)
[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 2-1 [3] Simon Rosner (Ger) 12-10, 10-12, 11-3 (47m)

GROUP MATCHES
Women’s Group A
[1] Nour El Sherbini (Egy) 2-0 [7] Nouran Gohar (Egy) 11-5, 11-5 (14m)
[3] Nour El Tayeb (Egy) 2-0 [5] Joelle King (Nzl) 7-11, 11-7, 13-11 (38m)
[1] Nour El Sherbini (Egy) 2-0 [3] Nour El Tayeb (Egy) 11-7, 11-5 (15m)
[5] Joelle King (Nzl) 2-0 [7] Nouran Gohar (Egy) 11-8, 14-12 (26m)
[1] Nour El Sherbini (Egy) 2-0 [5] Joelle King (Nzl) 12-10, 11-7 (22m)
[3] Nour El Tayeb (Egy) 2-0 [7] Nouran Gohar (Egy) 11-5, 11-4 (13m)
1st: Sherbini, 2nd: Tayeb, 3rd: King, 4th: Gohar

Women’s Group B
[6] Camille Serme (Fra) 2-0 [4] Laura Massaro (Eng) 11-7, 11-5 (22m)
[2] Raneem El Welily (Egy) 2-0 [8] Sarah-Jane Perry (Eng) 11-6, 11-9 (20m)
[4] Laura Massaro (Eng) 2-1 [8] Sarah-Jane Perry (Eng) 15-13, 7-11, 11-8 (48m)
[2] Raneem El Welily (Egy) 2-1 [6] Camille Serme (Fra) 8-11, 11-7, 11-5 (41m)
[6] Camille Serme (Fra) 2-1 [8] Sarah-Jane Perry (Eng) 8-11, 12-10, 12-10 (50m)
[4] Laura Massaro (Eng) 2-1 [2] Raneem El Welily (Egy) 8-11, 11-9, 11-8 (39m)
1st: Welily, 2nd: Serme, 3rd: Massaro, 4th: Perry

Men’s Group A
[8] Nick Matthew (Eng) 2-0 [1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 11-6, 11-6 (16m)
[4] Tarek Momen (Egy) 2-1 [5] Miguel Rodriguez (Col) 11-5, 8-11, 11-8 (40m)
[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 2-1 [4] Tarek Momen (Egy) 11-8, 2-11, 11-9 (39m)
[8] Nick Matthew (Eng) 2-1 [5] Miguel Rodriguez (Col) 11-9, 9-11, 12-10 (72m)
[1] Mohamed ElShorbagy (Egy) 2-1 [5] Miguel Rodriguez (Col) 11-8, 9-11, 11-7 (49m)
[8] Nick Matthew (Eng) 2-0 [4] Tarek Momen (Egy) 11-8, 11-9 (31m)
1st: Matthew, 2nd: ElShorbagy, 3rd: Momen, 4th: Rodriguez

Men’s Group B
[3] Simon Rosner (Ger) 2-0 [7] Gregory Gaultier (Fra) 11-8, 12-10 (21m)
[2] Ali Farag (Egy) 2-0 [7] Karim Abdel Gawad (Egy) 11-5, 11-5 (21m)
[7] Karim Abdel Gawad (Egy) 2-1 [6] Gregory Gaultier (Fra) 9-11, 11-8, 11-4 (41m)
[3] Simon Rosner (Ger) 2-1 [2] Ali Farag (Egy) 7-11, 11-9, 11-3 (40m)
[3] Simon Rosner (Ger) 2-0 [7] Karim Abdel Gawad (Egy) 12-10, 11-6 (28m)
[2] Ali Farag (Egy) 2-0 [6] Gregory Gaultier (Fra) 11-9, 11-8 (31m)
1st: Rosner, 2nd: Farag, 3rd: Gawad, 4th: Gaultier

2017 FINALS:
Laura Massaro (Eng) 3-0 Nour El Sherbini (Egy) 11/8, 12/10, 11/5 (35m)
Mohamed Elshorbagy (Egy) 3-0 James Willstrop (Eng) 12/10, 11/9, 11/8 (57m)

SEMI-FINALS:
Nour El Sherbini 2-1 Camille Serme 15/17, 11/3, 12/10 (60m)
Laura Massaro 2-1 Nouran Gohar 12/14, 12/10, 11/7 (47m)

James Willstrop 2-0 Karim Abdel Gawad 14/12, 11/6 (42m)
Mohamed Elshorbagy 2-1 Simon Rosner 9/11, 11/8, 14/12 (62m)

Women’s Group A
Nouran Gohar 2-1 Raneem El Welily 13/11, 3/11, 11/3 (35m)
Camille Serme 2-1 Alison Waters 9/11, 11/5, 11/3 (39m)
Camille Serme 2-1 Nouran Gohar 11/6, 12/14, 14/12 (50m)
Raneem El Welily 2-0 Alison Waters 16/14, 11/7 (26m)
Nouran Gohar 2-0 Alison Waters 11/7, 14/12 (35m)
Camille Serme 2-1 Raneem El Welily 11/7, 7/11, 12/10 (40m)
1st: Serme, 2nd: Gohar, 3rd: Welily, 4th Waters

Women’s Group B
Laura Massaro 2-0 Nicol David 12/10, 12/10 (30m)
Sarah-Jane Perry 2-1 Nour El Sherbini 9/11, 11/9, 11/4 (37m)
Nour El Sherbini 2-0 Nicol David 11/6, 11/9 (21m)
Laura Massaro 2-0 Sarah-Jane Perry 11/6, 14/12 (35m)
Sarah-Jane Perry 2-1 Nicol David 6/11, 11/4, 11/8 (41m)
Nour El Sherbini 2-1 Laura Massaro 6/11, 12/10, 11/2 (35m)
1st: Massaro, 2nd: Sherbini, 3rd: Perry, 4th: David

Men’s Group A
Marwan Elshorbagy 2-1 Nick Matthew 11/13, 11/8, 11/7 (49m)
Simon Rosner 2-1 Karim Abdel Gawad 11/9, 8/11, 11/7 (48m)
Karim Abdel Gawad 2-0 Nick Matthew 11/7, 11/6 (21m)
Marwan Elshorbagy 2-1 Simon Rosner 11/8, 4/11, 11/6 (40m)
Simon Rosner 2-0 Nick Matthew 13/11, 11/8 (39m)
Karim Abdel Gawad 2-0 Marwan Elshorbagy 11/7, 12/10 (33m)
1st: Gawad, 2nd: Rosner, 3rd: Marwan, 4th: Matthew

Men’s Group B
Mohamed Elshorbagy 2-0 James Willstrop 11/8, 11/9 (39m)
Ali Farag 2-0 Gregory Gaultier 11/5, 11/7 (28m)
James Willstrop 2-0 Gregory Gaultier 11/9, 11/4 (28m)
Mohamed Elshorbagy 2-1 Ali Farag 8/11, 11/8, 12/10 (56m)
James Willstrop 2-1 Ali Farag 4/11, 11/9, 11/6 (40m)
Mohamed Elshorbagy 2-0 Gregory Gaultier 12/10, 11/7 (17m)
1st: Mohamed, 2nd: Willstrop, 3rd: Farag 4th: Gaultier